Resultat 2018

Preleminära resultat. 349 anmälda deltagare i Skatås sjöar 2018 sprang och simmade över sex eller tre sjöar. Vid funderingar över resultaten maila swimrun@skatassjoar.se.

Resultatlista – Skatås Sjöar

2018-08-25
Damer Sex sjöar 2-mannalag Tid Efter
1. Sjöodjuren 2:33:46
Sara Olsson Emelie Danielsson
2. Team Jubel 2:41:32 +7:46
Elin Hamrefors Helen Eriksson
3. Skepparn 2:47:21 +13:35
Karin Norinder Johanna magnusson
4. IK Spänsten 2:58:49 +25:03
Helena Braggins Frida Bengtsson
5. Always be a mermaid 3:21:29 +47:43
Linda Örtlund Alexandra Bernhill
6. Madley 3:25:30 +51:44
Leyla Ibrahim Madelen Bergström
7. Lattemorsor 3:25:45 +51:59
Anna Henningsson Henrika Carlson
8. Grymma JenEr 3:31:00 +57:14
Erika Emanuelsson Jenny Enwall
9. Team MP 3:33:44 +59:58
jessica Granath Cecilia Persson
Jojon å Soffan Ej start
Sofia Isberg Johanna Öhman
Herrar Sex sjöar 2-mannalag Tid Efter
2. Team VJ 2:18:05 +68:44
ted ås bjarne koning
3. TEAM TreborMit 2:31:35 +82:14
TIM HÄMÄLÄINEN ROBERT KARLSSON
4. Kör bara 2:36:15 +86:54
Robert Björk David Ohlsson
5. Team NordWest 2:36:57 +87:36
Alexander Westberg Jakob Nordén
6. Team Lannemyr 2:36:59 +87:38
Calle Lannemyr Marcus Lindgren
7. Bill & Bull Adventures 2:37:56 +88:35
Lars Bergström Nils Granberg
8. Team Kärrbacken 2:39:26 +90:05
Jonatan Nilsved Ludvig Björk
9. Team D&U 2:40:56 +91:35
Dan Bergman Ulrik Henriksson
10. Mjuk Biltvätt 2:40:57 +91:36
Andreas Thomé Frekrik Hammarvik
11. Ryggarna 2:41:45 +92:24
David Stenman Anders Nilsson
12. Team Lööf 2:42:02 +92:41
Rickard Lööf Henrik Lööf
13. Bullshit HK lag 1 2:45:01 +95:40
Joakim Ferm Gabriel Bengtsson
14. Prestige World Wide 2:52:04 +102:43
Mårten Zetterberg Martin Jonsson
15. Happy-go-lucky 2:53:45 +104:24
Joakim Nordanstig Kristian Smidfelt
16. Byggare Bob 2:54:24 +105:03
Henric Wahlström Marcus Woxenborn
17. Team Redheads 2:58:51 +109:30
Anton Lönqvist Daniel Johansson
18. Team Wiegandt 2:59:34 +110:13
Pontus Wiegandt Marcus Wiegandt
19. Team Mupparna 3:01:03 +111:42
Daniel Marcus Anders Ivarsson
20. Team Gubbvad 3:01:21 +112:00
Niklas Niklasson Ekeblad Jan Ondracek
21. Team Gillette feat Rotpartner 3:03:02 +113:41
Max Hallenberg Fredrik Olsson
22. Brollorna 3:03:55 +114:34
Yngve Gustavsson Gunnar Gustavsson
23. Korv med Bröd 3:05:54 +116:33
Johan Augustsson Fredrik Säfblad
24. Stragglers 3:08:37 +119:16
Ernie Lagerstrand Örjan Karlsson
25. Team Pjäs 3:24:39 +135:18
Alexander Brännerud Ivan Uspor
Kärlekskrigarna Disk.
Adrian Karlsson Ramiro Solano de la Fuente
1. Team Decuria Swimrun Disk.
Jens Albrektsson Andreas Tärnegård
ISGY-Boys Ej start
William Prybil Christian Jonassen
Mix Sex sjöar 2-mannalag Tid Efter
1. Syster och bror 2:29:32
Viktor Törneke Klara Törneke
2. Newtons fjärde lag 2:33:02 +3:30
Peter Fagerström Hanna Thorold
3. Team Neckman-Åhlin 2:44:20 +14:48
Linnea Neckman Per Åhlin
4. Team UP 2:46:27 +16:55
Andreas Atleberger Ellen Hultberg
5. 3 city triathlon 2:48:46 +19:14
Johanna Prick Anders Möller
6. TeamSportia Ulricehamn 2:51:40 +22:08
Martin Visbo Moa Olausson Wetterlund
7. TeamAndersson 2:52:28 +22:56
Amanda Andersson Sebastian Andersson
8. Knubbsälarna 2:55:50 +26:18
Julia Othelius Henrik Hartman
9. Älskling, JAG SJUNKER!! 2:57:00 +27:28
Pierre Hautau Maria Abrahamsson
10. Ärtan & Gena 3:08:59 +39:27
Max Emilsson Caroline Emilsson
11. Apono 3:19:54 +50:22
Marika Russberg Christian Russberg
12. Racersmurfarna 3:27:10 +57:38
Christian Markman Anna Markman
13. Team East Coast 3:37:35 +68:03
Linus Johansson Hanna Magnusson
14. Team Kassler 3:38:46 +69:14
Rebecka Ljungqvist Markus Lönninge
15. The Beauty and the Beard 4:34:16 +124:44
Patrik Ekstrand Lisa Dinkler
Mix Tre sjöar 2-mannalag Tid Efter
1. Uttrarna 1:12:46
Elise Löfgren Pontus Jörgensen
2. YaPyskBoy 1:19:18 +6:32
Arvid Höglund Kina Höglund
3. Clemenz 1:32:32 +19:46
Alexander Engdahl Matilda Engdahl
4. Team M&F 1:38:58 +26:12
Fredrik Truedson Maria Ericsson
5. Gingertini 1:40:32 +27:46
Katja Stenström Bohlin Lars Bohlin
6. Team Ninja Turtles 1:40:41 +27:55
Mia Falk Fredrik Jonsson
7. Stronger together 1:41:25 +28:39
Karin Lersten Roine Ek
8. Belgiska våfflor 1:42:51 +30:05
Eric Van Gynel Joni Rossi
9. Bohmligan 1:45:07 +32:21
Anneli Bohm Michael Bohm
10. Team Franna 1:45:25 +32:39
Fredrik Olofsson Anna Aminoff
11. Team Myran 1:46:52 +34:06
Nina Myhre Janne Norrman
12. Modest 1:48:26 +35:40
Oskar Jakobsson Sara Landberg
13. Ekbergarna 1:53:01 +40:15
Jessica Ekberg Johan Ekberg
14. Veras 1:53:43 +40:57
Mattias Wesslau Karin Larsson
15. 2step4ward 1:53:45 +40:59
Jörgen Söderlun Jennie Ricci
16. Team Nellfur 1:55:27 +42:41
Frida Frachon Johannes Nellfur
17. Team Ege 1:56:03 +43:17
Maria Ege Anna Ege
18. Ljungqvistarna 1:56:23 +43:37
Helén Ljungqvist Mattias Ljungqvist
19. Why not 1:56:24 +43:38
Stefan Eriksson Marie Eriksson
20. Ajax 1:56:37 +43:51
Per Larsson Mia Larsson
21. Härlinarna 1:58:06 +45:20
Paula Härlin Magnus Härlin
22. HighSkår SR 1:59:09 +46:23
Karin Dahlin Henrik Dahlin
23. Olepopp 2:00:31 +47:45
Nils Lindgren Elin Fridén
24. Franska Grodor 2:13:35 +60:49
Frederic Boursin Aurore Revertegat
25. Björk 2:15:17 +62:31
Mikael Björk Sara Rystedt
26. The Beauty and the Beast 2:16:02 +63:16
Ralph Peeker Amanda Peeker
Team Buster Ej start
Charlotta Knudsen Magnus Knudsen
Finns i sjön Ej start
Jennie Petersson Philip Ekelund
Kapten Haddock & Irma Ej start
Louise Bjerkeman Christer Sjöstedt
Lag 111 Ej start
Damer Tre sjöar 2-mannalag Tid Efter
1. Team Laxen 1:23:35
Tilde Morin Mellie Wijk
2. Team Hällsvik 1:32:07 +8:32
Magdalena Blomqvist Karin Björklund
3. Badlaget 1:38:07 +14:32
Sofia Tiquet Linda Sundström
4. Team Haglund 1:38:12 +14:37
Annette Haglund Cecilia Haglund
5. Team Fiskelyckan 1:38:37 +15:02
Hanna Andersson Madeleine Hendenlo
6. Swim for fun 1:41:15 +17:40
Sofia Sundholm Erika Pantzar
7. Hajen & Haren 1:44:43 +21:08
Karin Jogeland Karin Jogeland
8. The Surfers 1:46:00 +22:25
Annelie Norhav Inger Marie Smestad
9. Team Svealiden 1:47:56 +24:21
Malin Östling Åsa Ottosson
10. Anestesillarna 1:48:18 +24:43
Linda Larking Johanna Wijk
11. Tejlerdals 1:55:10 +31:35
Elisabeth Tejlin Annelie Tejlerdal
12. Malinarna 1:56:48 +33:13
Malin Holmström Malin Karlsson
13. blondes have more fun 2:01:31 +37:56
Katarina Wallgren Märta Wallgren
14. kvara frella 2:15:06 +51:31
Ingibjörg Sigurdardóttir Steinunn Kristjánsdóttir
15. Power puffs 2:33:20 +69:45
Petra Edvinsson Maria Persson
16. Sofia Anfinset 2:35:14 +71:39
Super Syrrorna Kristina Andersson
Anna Lindstrand Ej start
Anna Lindstrand
Syrrorna Ej start
Catharina Olofsson Sara Rystedt
Medikus Specialistläkarna Ej start
Elisabeth Westerlund Elisabeth Pålsson
Tjolöholm Runners Ej start
Linda Efson Josefin Nilsson
Sip and Poo Ej start
Philippa Rörby Sue Leadbeater
Älgen Ej start
Tove Nyqvist Nathalie Stråhle
Team: Eat our bubbles Ej start
Zinaida Posder Ulrika Holmström
Herrar Tre sjöar 2-mannalag Tid Efter
1. Krabborna 1:17:54
Tobias Lindbom Mats Gustavsson
2. Tomaten och Gurkan 1:23:48 +5:54
Alvin Välkki Max Swegmark
3. Ta’t me ro 1:27:46 +9:52
Johan Källström Josef Källström
4. Klason 1:28:10 +10:16
Boas Backman Jon Lindén
5. A & D 1:32:27 +14:33
Anders Tengvall David Johansson
6. Fred & Dave 1:38:43 +20:49
Fredric Johansson David Florin
7. YOUNGSTERS 1:40:04 +22:10
Michael Dembski Christopher Mörtsell
8. Swimming Dead 1:41:02 +23:08
Pontus Edman Niclas Granath
9. The Knubb Seals 1:42:13 +24:19
Per Krogstad Robert Johansson
10. Virtual Engineering 1:51:52 +33:58
Mathias Jernhed Mattias Marberg
11. Team Kobbhopparna 1:52:34 +34:40
Johan Thelin Masoud Bokharaei
12. Hultinarna 2:14:37 +56:43
Mattias Hultin Marcus Hultin

Resultat – Skatås Sjöar

2018-08-25
Damer Sex sjöar individuellt (9 / 9) Tid Efter
1. Pernilla Irewährn Uddevalla Sim 2:35:43
2. Anna Lundberg Göteborg SK 2:48:38 +12:55
3. Emma Broberg Savage Västra Frölunda 2:54:18 +18:35
4. Marie Engström Klubblös 3:04:10 +28:27
Therese Albinsson Sydney
Ursula Schwartz Solvikingarna
Amanda Hoffström Göteborg Ej start
Richard Göteborg Ej start
Theres Andersson Thörnströms kök Ej start
Herrar Sex sjöar individuellt (52 / 52) Tid Efter
1. Jonas Wallström Västra Ämterviks IF 2:06:54
2. Joakim Karlsson Norrahammar 2:12:12 +5:18
3. Carl Sjölund Göteborg 2:15:47 +8:53
4. Daniel Taube Stora Höga 2:15:58 +9:04
5. Linus Wiegandt Team Wiegandt 2:17:30 +10:36
6. Martin Engelin Aktiv Öresjö 2:23:56 +17:02
7. Peter Whibley Mölndal Outdoor IF 2:24:40 +17:46
8. Oskar Fridell 0x2607 unicode 2:27:41 +20:47
9. Johannes Öhlin Skadekompassen 2:28:14 +21:20
10. Martin Perlstedt SOK Knallen 2:28:45 +21:51
11. Mattias Brobjer Sävedalens AIK 2:30:16 +23:22
12. Jesper Axelsson Göteborg 2:31:06 +24:12
13. Patrik Sjögren IK Trasten 2:32:57 +26:03
14. Mathias Sangeus Team Havd 2:33:08 +26:14
15. Anton Dannetun Göteborg 2:34:36 +27:42
16. Christian Apelqvist Göteborg 2:35:12 +28:18
17. David Privér David Privér citynaprapaten AB (team endorfin) 2:35:46 +28:52
18. Andreas Toom Göteborg 2:35:47 +28:53
19. Peter Torstensson Hisingen 2:36:49 +29:55
20. Mattias Kuosku Tuve Trailrun 2:40:02 +33:08
21. Carl-Johan Sävinger Kåhög 2:40:19 +33:25
22. Johan Sandberg Santa Maria 2:40:40 +33:46
23. Krister Broo Lindome Outdoors club 2:40:50 +33:56
24. Daniel Lorentsson Udevalla Sim 2:42:30 +35:36
25. Filip Majewski CrossFit Göta 2:43:18 +36:24
26. Johan Dahlqvist Kungälvs OK 2:44:23 +37:29
27. Oscar Hultamn Memnon IF 2:45:00 +38:06
28. Tomas Niregård Göteborg 2:46:38 +39:44
29. Markus Bartel Lisebergsbyns Camping Kärralund 2:47:00 +40:06
30. Martin Bäckström Kållered 2:47:12 +40:18
31. Richard Olivercrona Aktivitus Sports Club 2:49:44 +42:50
32. Mattias Josefsson Holsljunga 2:52:00 +45:06
33. Mikael Norrman Stadium IF 2:53:05 +46:11
34. Mattias Järkås Price & Pierce 2:53:33 +46:39
35. Martin Beijer Jönköpings OK 2:53:54 +47:00
36. Justin Tiltman Borås GIF 2:54:28 +47:34
37. Henrik Stenberg Klubblös 2:55:41 +48:47
38. Andreas Svensson Borås GIF 2:56:24 +49:30
39. Andreas Persson IK Uven 2:59:49 +52:55
40. Mikael Bellander Sävedalens AIK 2:59:55 +53:01
41. Martin Dahlin Klubblös 3:01:11 +54:17
42. Magnus Larsson Ljungskile FK 3:01:23 +54:29
43. Karl-Emil Videbris Torslanda 3:04:26 +57:32
44. Magnus Hjälmdahl Linköping 3:09:35 +62:41
45. Peter Eklund Skogsknopparna 3:13:21 +66:27
46. Hampus Kvarnliden Hulebäck 3:21:00 +74:06
47. Johan Lundberg Göteborgs SK 3:23:38 +76:44
48. Mikael Lidén Lidköping 3:26:55 +80:01
49. Tommie Eriksson Lindome 4:22:21 +135:27
Magnus Blomquist Torslanda Disk.
David Bjurvald Gistedt Max Effort Ej start
Jöregen Ruud Klubblös Ej start
Damer Tre sjöar individuellt (27 / 27) Tid Efter
1. Anna Pieschl Göteborg 1:28:12
2. Emma Andersson Stora Höga 1:28:21 +0:09
3. Karolina Wildheim Mölndal Outdoor IF 1:30:58 +2:46
4. Ann-Charlotte Bengtsson Falkenberg 1:32:04 +3:52
5. Karin Gustafsson Kungälvs OK 1:32:23 +4:11
6. Anja Örgev Karkskrona 1:38:10 +9:58
7. Marie Törnquist Sävedal 1:38:53 +10:41
8. Margita Trollegim Göteborg 1:39:32 +11:20
9. Lina Jogeland IK Ymer 1:39:50 +11:38
10. Lisa jorlén Björkekärr 1:41:30 +13:18
11. Lotta Hallenberg Wallin Leru 1:41:39 +13:27
12. Rakel Martinsson IK Trasten 1:49:41 +21:29
13. Linn Martin Askim 1:50:41 +22:29
14. Katharina Butzkuven Trafikverket 1:53:57 +25:45
15. Sofia Pettersson Göteborg 1:54:14 +26:02
16. Jane McPheat FK Herkules 1:56:20 +28:08
17. Susanne Gustafsson Feenstra Särö 1:56:52 +28:40
18. Mary Bäck Hedlund Göteborg 2:00:24 +32:12
19. Cecilia Berne Göteborg 2:02:48 +34:36
20. Madelene Schander Linköping 2:06:12 +38:00
21. Meta Wrethamn Göteborg 2:08:55 +40:43
22. Cheima Ordasi Klubblös 2:16:20 +48:08
23. Susanne Pedersen Varber 2:16:53 +48:41
24. Ing-Marie Fyhr Mölndal 2:19:21 +51:09
Jenny Erhardsson Klubblös Ej start
Katarina Hallerstedt Stenungsun Ej start
Lisa Åberg Göteborg Ej start
Herrar Tre sjöar individuellt (29 / 29) Tid Efter
1. Henri Pesonen Triathlon Väst 1:15:28
2. Emanuel Mattsson Göteborg 1:16:13 +0:45
3. Rami Aziz Triathlon Väst 1:18:42 +3:14
4. Henrik Andersson Stora Höga 1:29:14 +13:46
5. Arnaud Tiquet Göteborg 1:30:26 +14:58
6. Anders Johansson Klubblös 1:32:22 +16:54
7. Henrik Hammarlund Solvikingarna 1:32:38 +17:10
8. Grischa Liebel Göteborg 1:33:45 +18:17
9. Pontus Larsson Göteborg 1:34:09 +18:41
10. Johan Lindblom Livräddarna Göteborg 1:34:43 +19:15
11. Jakob Pohotely Kumleskär 1:34:47 +19:19
12. Joakim Sandström Fristad 1:38:34 +23:06
13. Michael Ernfridsson Slövde 1:38:56 +23:28
14. Lennart Sparud Klubblös 1:40:09 +24:41
15. Mathias Pålsson Sjövalla FK 1:40:15 +24:47
16. Edvard Olsson Göteborg 1:41:21 +25:53
17. Mats Ring 1:41:43 +26:15
18. Gustaf Bryngstedt Västerviks OK 1:43:06 +27:38
19. Per Nyfeldt Boras 1:43:18 +27:50
20. Philipp Larsson Esswell IK 1:45:04 +29:36
21. Göran Peterson N.Y.R.R. 1:46:41 +31:13
22. Jonas Mentzer Klubblös 1:48:30 +33:02
23. Lennart Lindbom Jönköpings Simslälskap 1:49:05 +33:37
24. Johan Bergström Team W 1:52:31 +37:03
25. Bengt-Inge Larsson Solvikingarna 1:58:20 +42:52
Johan Livräddarna Göteborg Ej start
Johan Fagerholm Klubblös Ej start
Jonas Leander Klubblös Ej start
Simon Horak Pedersen Varrberg Ej start